چگونه می توان یک شارژر معیوب را تعمیر کرد دیدگاه خود را بنویسید

شارژر موبایل به پریز و گوشی شما وصل می‌ شود تا باتری آن را شارژ نماید. هنگامی که این شارژر به درستی عمل کند، باتری سالم بوده و به درستی در جای خود قرار گرفته باشد، علامتی مبنی بر شارژ گوشی بر روی صفحه ظاهر خواهد شد. اما اگر چنین علامتی برای شما به نمایش در نیامد، در صورت سالم بودن باتری، باید بدانید شارژرتان نیاز به تعمیر دارد. برای برخی از مواردی که در ادامه ذکر می‌ شوند به هویه نیاز خواهید داشت.

 

1- پین ‌های معیوب

سوکتی که به گوشی وصل می‌ شود، می ‌تواند از انواع مختلف و متفاوتی باشد اما همیشه دو پین در آن وجود دارد که اتصالات مثبت و منفی باتری را تامین می‌ کند. زنگ‌ زدگی، کثیف بودن و یا شکستگی این پین‌ ها می‌ تواند علت شارژ نشدن باتری باشد. آن ‌ها را با دقت از نظر وجود شکستگی و تمیز بودن بررسی کنید. از سوزن و یا نوک یک چاقو برای پاک ‌سازی زنگ ‌زدگی های روی پین‌ ها بهره بگیرید. پین‌ ها را با استفاده از یک دستمال کتان که روی آن الکل 90 درصد زده شده است، تمیز کنید. دو شاخه را هم با این روش تمیز کرده و سپس هر دو طرف را، پیش از اتصال شارژر به برق، خشک کنید.

2- شکستگی سیم‌ ها

به دلیل استفاده نادرست از شارژها، و حمل آن‌ ها در چمدان، کوله پشتی یا کیف‌ ها، امکان آسیب دیدن آن ‌ها بسیار زیاد است. بعضی مواقع سیم‌ ها خرد شده و یا می ‌شکنند. سیم را برای یافتن قسمت‌ های صدمه دیده به دقت بررسی کنید. از قیچی یا چاقو برای بریدن سیم و خارج کردن قسمت فلزی از درون پلاستیک ایزوله کننده استفاده کنید. برای اتصال سیم‌ های مسی به یکدیگر ابتدا آن‌ ها را به یکدیگر بتابانید. برای جایگزین کردن پلاستیک اطراف سیم از چسب برق کمک بگیرید. بسیاری از شارژرها از سیم ‌هایی با رنگ قرمز و مشکی بهره می‌ گیرند. مراقب باشید که اتصالات را جا به جا وصل نکنید و بیش از پیش مراقب قسمت‌ های تعمیر شده در هنگام حمل شارژر باشید.

3- باز کردن اتصالات

قسمت پایانی شارژر که به پریز متصل می ‌شود، حاوی مداری است که ولتاژ AC را به ولتاژ DC برای شارژ باتری تبدیل می کند. برخی از آن ‌ها برای متصل شدن به یکدیگر از پیچ استفاده کرده و برخی هم به یکدیگر چفت می ‌شوند. از یک چاقو و یا پیچ گوشتی کوچک برای جدا کردن این قسمت‌ ها از هم و جستجو برای یافتن سیم ‌های آسیب دیده بهره بگیرید. ممکن است برای متصل کردن مجدد سیم‌ ها به اتصالاتشان به هویه نیاز داشته باشید. برخی از سیم‌ ها به شکل قالبی طراحی شده ‌اند که امکان جدا کردن آن‌ ها وجود ندارد و اگر آسیب دیده باشند باید آن‌ ها را با سیم جدیدی جایگزین کنید. در بسیاری از موارد می ‌توان با ترکیب دو شارژر خراب، یک شارژر سالم و بدون نقص از آب در آورد.

 

4- تست با ولت متر

داشتن یک ولت متر کار تست را آسان‌ تر ازقبل می‌ کند. شارژر را به پریز زده و سپس با استفاده از پروب‌ های ولت متر، وجود ولتاژ در شارژر را بررسی نمایید. برای یافتن ولتاژ صحیح، می ‌توانید باتری گوشی ‌تان را چک کنید که معمولا عددی میان سه تا شش ولت را نمایش می ‌دهد. اگر هیچ ولتاژی در شارژر وجود نداشته باشد، باید کاری که در مرحله قبل ذکر شده را انجام دهید. پس از باز کردن قسمت انتهایی شارژر، پروب ‌ها را به سیم‌ های خروجی قرمز و سیاه رنگ اتصال دهید. اگر هنوز هم ولتاژی در سیم‌ ها دیده نشد، شارژر را جدا کنید و در داخل این قسمت به دنبال سیم ‌های آسیب دیده بگردید. اما اگر ولتاژ در این قسمت وجود داشت، سیم یا سوکت شارژر را تعویض کنید.

5- تست شارژرهای یک تکه

اگر ولتاژ در سر شارژر در هنگام متصل کردن آن به پریز وجود داشته باشد اما به سوکت نرسد، شارژر را از پریز جدا کرده و سپس حدود 15 سانتی‌ متر  از سر سیم را جدا کنید. سیم‌ هایی که از سمت شارژر می ‌آیند را حدود 0.5 سانتی‌ متر لخت کرده و پروب ها را به آن‌ ها اتصال دهید. اگر در این قسمت ولتاژ وجود داشته باشد، باید شارژر را از پریز جدا کرده و سوکت جدیدی به آن وصل نمایید. برای یافتن شارژرهای دسته دوم و معیوب می‌ توانید از سایت‌ های اینترنتی یا نمایندگی‌ های شرکت ‌ها استفاده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *