مزایا و معایب نمایشگر گوشی با لبه‌های خمیده دیدگاه خود را بنویسید

با رواج بیشتر پیام ‌های متنی به جای تماس صوتی، این صفحه نمایش است که تا حد زیادی خوب بودن یا نبودن تجربه‌ ی کار با یک گوشی را مشخص می ‌کند. چند سال پیش، سامسونگ برای اولین بار تصمیم به معرفی یک مدل جدید از نمایشگرها گرفت؛ یک صفحه نمایش با لبه ‌های خمیده.

حالت این نمایشگر طوری بود که حاشیه ‌های صفحه را بسیار باریک و تقریباً غیر قابل توجه می‌ کرد و ظاهر جالب و جذابی به گوشی می‌ داد. در آن زمان روش طراحی این نمایشگرها تنها چند گام جلوتر از یک حالت آزمایشی بود. اما این روش به سرعت تبدیل به یکی از اجزاء اصلی و دلیل نام ‌گذاری یکی از پرچمداران سامسونگ شد.

حالا رفته ‌رفته شرکت‌ های بیشتری به استفاده از نمایشگرهای خمیده روی مدل‌ های گران ‌قیمت خود رو می ‌آورند. اما به هر حال، همه ‌ی افراد این خمیدگی‌ ها را جذاب نمی ‌دانند. بنابراین ما تصمیم گرفتیم در این مطلب، به نکات مثبت و منفی در مورد نمایشگرهای با لبه‌ ی خمیده بپردازیم تا نظر موافقان و مخالفان آن ‌ها را در این‌ جا داشته باشیم. در این مقاله دو نویسنده‌ ی وب ‌سایت PhoneArena یعنی پیتر کستادینوف به عنوان موافق و جورجی زارکوف به عنوان مخالف صفحات خمیده اظهار نظر کرده‌ اند.

در دفاع از نمایشگر با لبه ی خمیده

پیتر کستادینوف: من به طور کلی نسبت اینکه نمایشگرهای خمیده بهترین تغییر ایجاد شده در گوشی ‌های هوشمند هستند متقاعد نشده‌ ام، اما وقتی به گذشته و استفاده‌ ام از گوشی در سال‌ های قبل نگاه می ‌کنم، می ‌بینم که در اکثر اوقات از چنین گوشی‌ هایی استفاده کرده‌ ام. تغییرات من در مدل گوشی گسترده بوده ‌اند و در این سال‌ ها از گلکسی اس۹+، گلکسی نوت ۹، هواوی مِیت ۲۰ پرو استفاده کرده‌ ام و به جز استفاده‌ ی کوتاه و ناموفقم از گلکسی اس۱۰ای، همه‌ ی آن ‌ها از نمایشگرهای خمیده ‌ای که بسیاری از افراد ترجیح می ‌دهند از آن متنفر باشند بهره می‌ بردند.

اشتباه نکنید، من ابداً از لمس تصادفی، جای کمتر دست در کناره ‌ها و تابش شدید نور در شرایط نوری روشن دفاع نمی‌ کنم. همه‌ ی این‌ ها مشکلاتی هستند که من تقریباً هر روز با آن‌ ها در استفاده از گوشی‌ هایی که اسامی آن ‌ها را ذکر کردم دست و پنجه نرم می‌ کنم. اما باز هم معتقدم هرچه از گوشی ‌هایی با این نمایشگرها استفاده کنید، ذائقه‌ ی شما هم به استفاده از آن‌ ها عادت بیشتری خواهد کرد.

جنبه ‌ی زیبایی ظاهری نمایشگرهای خمیده مرا جذب خود کرده است. این صفحات واقعاً با ظاهر چشم ‌نواز و جدیدی که به گوشی می ‌دهند، باعث می‌ شوند حس استفاده از یک دستگاه گران ‌قیمت منتقل شود. ضمن اینکه با این نمایشگر ظاهر دستگاه باریکتر از آنچه هست دیده می ‌شود، اتفاقی که این روزها به افزایش طرفداران گوشی بسیار کمک می ‌کند. علاوه بر آن به کمک نمایشگر خمیده، کوچکتر شدن لبه ‌های کناری را داریم که شخصاً از این اتفاق بسیار خوشحالم.

می ‌توانیم فرض کنیم که این موارد تنها مزایای طراحی بحث ‌برانگیز نمایشگرهای خمیده باشند و از جنبه ‌ی کارایی نیز می ‌توانم اعتراف کنم که دستگاه‌ هایی با نمایشگرهای خمیده، پرکاربردترین دستگاه‌ های موجود نیستند.

یکی دیگر از ویژگی‌ های جالبی در این گوشی ‌ها، پنل‌ های Samsung Edge هستند. باید اعتراف کنم که من یکی از طرفداران سامسونگ هستم و هر زمان از یک دستگاه سامسونگ استفاده می‌ کنم، بخشی از متداول ‌ترین ویژگی‌ ها و میان ‌بُرهای خودم را روی پنل لبه ‌ی این گوشی ‌ها قرار می ‌دهم. برای مثال به جای داشتن یک صفحه ‌ی اصلی شلخته با چندین و چند آیکون اپلیکیشن رنگارنگ و بی ‌ربط، ده دوازده مورد از آن‌ ها را روی لبه و در قسمت Apps قرار می ‌دهم. به عنوان یک ویژگی جدیدتر، اخیراً ترکیب‌ هایی از چند اپلیکیشن در کنار هم که از آن ‌ها به طور هم زمان استفاده می ‌کنم را نیز در این قسمت گذاشته ‌ام.

در مخالفت با نمایشگر با لبه ی خمیده

جورجی زارکوف: من در یک نقطه با پیتر موافقم و آن هم مزیت این نمایشگرها در زمینه‌ ی زیبایی است. اما به هر حال به محض اینکه نمایشگر را روشن کنید، این مزیت تا حد زیادی ناپدید می ‌شود. چیزی که برای شما باقی می ‌ماند، دو خط از انعکاس نور و مقداری به‌ هم‌ ریختگی رنگی در لبه های خمیده ‌ی گوشی است. به نظر من اگر گوشی به عنوان یک دستگاه که بیش از هر چیز، کارایی و عملکرد آن مهم است مطرح باشد، بدتر کردن تجربه ‌ی کار با آن به خاطر سود بردن از مزیت ظاهری، عاقلانه نیست. در‌ واقع فقط به خاطر یک تعصب یا ظاهربینی، بخشی از نمایشگر گوشی را از دست خواهید داد و در نتیجه، گوشی به نظر بلندتر و باریکتر از نسبت طول به عرضی که طبق آن ساخته شده می ‌رسد، آن هم بدون اینکه نگه داشتن آن راحت ‌تر شده باشد.

همانطور که پیش از این اشاره شد، تنها عملکردی که ارتباط تنگانگی با خمیدگی نمایشگر دارد، منوی کناره های گوشی است که می‌ تواند در نمایشگرهای معمولی هم به سادگی پیاده‌ سازی شود. تنها دلیلی که باعث می‌ شود این ویژگی برای نمایشگرهای با لبه‌ ی خمیده هماهنگ ‌تر باشد این است که زبانه ‌ای که از لبه ‌ها بیرون کشیده می ‌شود، در این نوع نمایشگرها به نوعی توسط خمیدگی لبه، پنهان به نظر می ‌رسد.

مورد دیگری که باعث شکایت من از نمایشگرهای خمیده می‌ شود، این است که آن‌ ها نسبت به آسیب ‌های فیزیکی حساس ‌تر هستند. اگر شما هم جزء افرادی باشید که اشیاء معمولاً از دستتان به پایین می ‌افتد، چنین گوشی‌ هایی می ‌توانند بدترین دشمن برایتان باشند. یک سقوط با زاویه‌ ی بد باعث می‌ شود نیاز جدی به تعمیر پیدا کنید و همان ‌طور که انتظار می‌ رود، این نمایشگرها اصلاً ارزان‌ قیمت نیستند. حتی اگر سقوطی هم اتفاق نیفتد، ظاهرِ متورمِ این صفحه نمایش باعث می ‌شود بیش از نمایشگرهای عادی مستعد خش افتادن‌ هایی باشد که در بسیاری از اوقات، تجربه‌ ی بدی از کار با گوشی برای شما به ارمغان می‌ آورد.

البته همیشه می ‌توانید برای گوشیِ خود یک قاب محافظ هم تهیه کنید. اما باز هم اکثر قاب‌ های تخت نمی‌ توانند از لبه‌ های نمایشگر محافظت کنند زیرا طبیعتاً این لبه‌ ها زیبا هستند و شما دوست نخواهید داشت که آن‌ ها را بپوشانید. اگر به دنبال یک محافظت مناسب باشید، باید یک قاب بزرگ و معمولاً زشت را تهیه کنید که باز هم تنها مزیت واقعی نمایشگر خمیده را که جنبه‌ ی زیباییِ آن است از بین می ‌برد و استفاده از عملکردهای مربوط به لبه را نیز دشوارتر می ‌سازد. بنابراین به نظر می ‌رسد استفاده از چنین نمایشگری و فکر کردن به این مسائل، دردسر درست کردنِ بی‌ جا باشد.

امروزه به جای کم ‌رنگ  ‌تر شدنِ این نمایشگرها، به نظر می ‌رسد که آن‌ ها هر روز رایج ‌تر می‌ شوند. پرچمدارهای اخیر شرکت‌ های مختلف حالا از نمایشگرهای خمیده استفاده می ‌کنند و به نظر می‌ رسد که حتی وان‌ پلاس نیز با وان ‌پلاس ۷ پرو به این صفحات رو آورده است. بنابراین در بسیاری از موارد، اگر به دنبال تهیه ‌ی بهترین محصول از یک برند باشید، مجبور خواهید بود یک نمایشگر خمیده تهیه کنید. و در حالی که معمولاً گزینه ‌های جایگزینی با نمایشگر تخت نیز موجود است، این گزینه‌ ها همیشه در بعضی زمینه‌ ها از پرچمدارها عقب‌ تر هستند و انتخاب یک گوشی با نمایشگر تخت، سخت ‌تر هم می ‌شود.

نمایشگرهای خمیده یکی از ویژگی‌ هایی هستند که در تبلیغات بسیار خوب و زیبا دیده می ‌شوند اما وقتی بخواهید با آن‌ ها روزگار بگذرانید، خواهید دید که به سختی می ‌توانید از مزایای آن استفاده کنید. به نظر من اگر این نمایشگرها همین فردا ناپدید شوند، بیشترِ افراد دلشان برای آن ‌ها تنگ نخواهد شد. اما شاید هم من در اشتباه باشم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *